stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

02) Barvení pedigu

Pedig se dá koupit jak přírodní tak barvený, né vždy se Vám ale musí podařit sehnat přesně tu barvu, kterou byste chtěli v té správné tloušťce a nebo si prostě budete chtít proutí nabarvit sami. Naštěsí je pedig materiál, který se velmi snadno barví i v domácích podmínkách.

Stačí Vám na to barvy určené pro barvení textílií jako je DUHA, CHEDS nebo IBÉRIA a velký hrnec, do kterého se Vám pohodlně vejde proutí.

Na velikosti hrnce záleží kolik pedigu najednou budete schopni obarvit. Někdy je vhodnější si proutí rozdělit na menší kolečka ta svázat provázkem a pak je vkládat do hrnce. Vkládat celé svázané půlkylové balení není úplně nejšťastnější, proutí je příliš a to co je uvnitř svazku by se dík stažení provázky nemuselo obarvit. Pozor ale, abyste nedopadli jako já při svém prvním pokusu, vložila jsem celé kolo do hrnce, kam se akorát vešlo, když jsem si uvědomila, že se uvnitř asi pořádně neprobarví. Tak jsem přestřihla provázky..... tím jsem dala svobodu dlouho utiskovanému proutí a kolečko rázem zdvojnásobilo svůj poloměr a vylezlo z hrnce - to, jak jsem se to pak poměrně krkolomnými způsoby snažila dobarvit tu už raději ani popisovat nebudu. :)

Barvu připravíte dle návodu výrobce a vložíte pedig, pokud je barva určená k vaření ohřejte vodu do bodu varu ale pak ji stáhněte z plotny. Pedig snese krátkodobé vaření (tak 3 minuty) delší vaření by mu ale nemuselo prospět. Dle mé poslední zkušenosti, kdy jsem mohla porovnat stejnou várku přírodního a mnou obarveného pedigu je obarvený o něco málo měkčí/poddajnější - pravděpodobně je to způsobeno právě oním krátkodobým povařením.

S barvou nešetřete, pokud dáte hodně vody a málo barvy, výsledek bude spíše špinavě mdlý. Počítejte také s tím, že přírodní pedig není čistě bílý ale má smetanově béžový odstín, který trochu ovlivní výslednou barvu.

V barvě stačí pedig nechat tak půl hodiny, poté obvykle již nepřijímá další barvu. Počítejte s tím, že mokrý pedig je o něco tmavší než po té, co vyschne.

Obarvený pedig důkladně vypláchněte. Toto je důležité zejména proto, že vždy pracujeme s mokrým pedigem, a pokud bude pedig hodně barvit, nejenom, že skončíte při pletení s obarvenými prsty ale hrozí i to, že při pletení z více barev tmavé barvy "zapustí" do světlých prutů a mohou vám tak vzniknout nepěkné šmouhy. O tom, že si nechtěně obarvíte tričko, nebo gauč ani nemluvě.
Důlkladné propláchnutí před zahájením pletení doporučuji i u kupovaného pegigu, některé mohou barvit opravdu hodně a mohou tak dík zapouštění barev pokazit jinak pěkně naplánové dílko.

V případě doma barveného proutí po jeho vymáchání nezapomeňte barvu zafixovat. Některým barvám postačí vymáchání v octové lázni, jiní výrobci prodávají vlastní fixační prostředek (CHEDS). Fixace pomáhá redukovat další vymývání a barevné změny v budoucnu.

Čerstvě nabarvené proutí není vhodné hned použít k pletení, byť by se to díky tomu, že je pěkně nasáklé vodou, mohlo zdát jako ideální. Pravdou je, že obvykle nasaje vody víc než je pro pletení vhodné. Plete se s nimi dobře, ale po vyschnutí se smrští a i při hustě pleteném vzoru by mohly vnikat nežádoucí mezírky mezi pruty. Je tedy lepší nechat barvené proutí pořádně zavadnout a nebo ho nechat uschnout úplně a pak máčet standardním způsobem při pletení.

Pedig sušte v místě s dostatkem čersvého vzduchu, aby se nezapařil a nezačal plesnivět.


I dobře proschlé proutí raději neskladujte v igelitu či jiných neprodyšných obalech. Nejvohdnější jsou otevřené boxy, nebo velké papírové pytle.

A ještě poznámka, stejný název barvy může být od jiných výrobců odlišný, tak si nezapomeňte poznačit kterou barvou jste to které proutí barvili, abyste pak v budoucnu mohli snadno udělat další várku se stejným odstínem.

Tento typ barev se dá také míchat a tak si můžete vyrobit odstíny vlastní. Také můžete zkusit vytvořit melírovaný pedig. Suchý, již obarvený (v případě melírování obarvený na světlejší barvu), nebo přírodní pedig svažte do kotoučků - nejlépe jen po pár kusech proutků tak, aby se vám dařilo udělat stejně velká kolečka. kolečka navlékněte na tyč a ponořte do hrnce s druhou barvou tak, aby ve vodě byla jen cca spodní 1/3. Pro zjemnění přechodů je možné ponořit menší část nechat barvit jen polovinu času a pak pootičit tak, že vznikne mírnější přechod mezi barvami.

Existuje ještě bělený pedig, který má smetanově bílou barvu, bělení vzniká chemickým procesem a zatím jsem nezjistila, zda je to možné provést i v domácích podmínkách