stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

03) Decoupage - zdobení dna ubrouskovou metodou

Co budete potřebovat:

Dno na pedig s vyvrtanými dírkami

Bílý Balakryl, nebo jinou světlou akrylátovou barvu pokud nemáte zakoupené dýnko určené pro decoupage, které již má horní stranu bílou, nebo pokud ho chcete natónovat na jiný odstín.

lepidlo na decoupage - já používám lepidlo od Firmy NERCHAU

Měkký plochý štětec

vrchní průhledný lak - já používám SPORTAKRYL LESK

Žehlička

Pečící papír

Nůžky nebo manikurní zahnuté nůžtičky

 

Jde o trochu jiný způsob,než tradiční ubroskování předmětů vysřiženými částmi ubrousků - zde se používá zažehlení do zaschlého lepidla - tato metoda umožní krásně hladký ubrousek, který po zalakování působí jako tisk a nejsou na něm nežádoucí vlnky.

Pracovní postup:
Pokud máme bílé dno a nechceme měnit podkladní barvu použijeme ho rovnou v ostatních případech ho nabarvíme akrylátovou barvou a nechte uschnout. Volte světlé jemé tóny -  vrchní vrstva ubrousku, kterou budeme lepit je částečně průhledná a na tmavším odkladu se ztrácí.Pro tónování bílého balakrylu můžete použít i  obyčejné tempery

 

Dno natřeme vrstvou lepidla a decoupage a necháme úplně uschnout. Zaschnutí je důležité, pokud bychom  ubrousek zažehlovali do vlhkého lepidla, mohly by odpařováním vlhkosti vziknout bublinky, nebo by se nám ubrousek mohl příliš hýbat a mohli bychom ho při zažehlování posunout mimo zvolenou polohu

Z ubrousku odstraníme spodní vrstvy (obvykle 2) lepit budeme pouze vrchní vrstvu 

Horná vrstvu položíme na dno se zaschlým lepidlem a posuneme do žádané pozice

Překryjeme pečícím papírem a zažehlíme (teplota žehličky o něco nižší než na bavlnu) Teplo roztaví lepidlo a přichytí ubrousek, žehlením docílíme krásně hladké plochy. Zažehlujeme spíše prohřátím a tlakem nikoli vysokou teplotou - ta by způsobila zhnědnutí až spálení ubrousku (přeci jen je to jen papír) a zažloutnutí lepidla. Pokud lepíte část ubrousku s okrajovou perforací více přitlačte, abyste ubrousek vyrovnali. Pečící papír volte kvalitnější, na ten se nebude ubrousek lepit - já jsem měla doma starý pečící papír a ten se mi přižehloval, pak jsem si koupila nový a byl to až zázračný rozdíl.

Nyní odstřihněte přečnívající ubrousek - já ho zastřihávám těsně u kraje - nejlépe to jde malými manikurními zahnutými nůžkami. Lze ho zastřihnout i tak, abyste olepily boky  dna (pokud je olepujete je vhodnější je mít také natřené na podkladní barvu ubrousku).

Zažehlený ubrousek opětovně natřete lepidlem a nechte důkladně uschnout  a poté opětovně zažehlete přes pečící papír toto opakujte dokud se vám po natření na ubrousku budou po navlhčení lepidlem objevovat zvrásněná místa (opakujte cca 2-3x)

Teď už stačí jen nalakovat - lakujte raději více tenkými vrstvami - tlustá vrstva by mohla opět trochu podmáčet ubrousek a mohl by se opět zvlnit.

Po zaschnutí propíchněte dirky  zakryté ubrouskem šídlem nebo ostrou špejlí.

Celé dýnko po nalakování nechte minimálně den vytvrdnout, než s ním budete pracovat- namáčení ve vodě by mohlo na první pohled zaschlý lak změkčit a zgumovatět.

Podle typu materiálu, ze kterého je dýnko udělané je někdy vhodné nalakovat i dno ze spodu a vnitřní stranu dírek, aby dýnko nenasávalo při pletení vodu a nezvlnilo se. Ale pozor! pokud nebudou dírky 100% prolakovaná a zalakujete dno dopadnete jako já při tvorbě tácu - dno nacusalo u dírek vodu a jelikož bylo z obou stran nalakované tak nemohlo rychle vyschnout a podél okraje nevzhledněš nabobtnalo - nabobtnání bohužel nezmizelo ani po vyschnutí - po této zkušenosti už dna ze spodu  před pletením nelakuji.

 

Samožřejmě je možné použít i ostatné metody používané při decoupage jako je krakelování ale mně se líbí nejvíce dna hladká bez těchto efektů.