stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

18) jednoduché kruhové dno s provlékaným řížem

Toto pletené dno je asi to nejzákladnější, které se dá plést, není tak dekorativní jako ostatní dna, ale má kromě jednoduchosti ještě další výhodu - je pevnější a má menší tendenci se kroutit.

Základem jsou osnovy, které jsou významně silnější než opletek - obvykle pedig o tlooušťce 4-5mm

Nastříháme si počet osnov dna - nejlépe dělitené dvěma.

Na menší dna (s průměrem cca do 15cm) nám postačí 8 osnov u větších volte přiměřeně větší množství osnov i jejich délku.

Níže návod na dno s 8 osnovami.

Osnovy řádně namočíme a co nejvíce narovnáme. Pozor, silnější pedig potřeuje delší dobu namáčení.

Osnovy si rozdelíme na svě skupiny po 4 kusech.
Ve 4 osnovách uděláme uprostřed otvor, kterým pak provlečeme zbylé 4 osnovy. Použijte ostrý nůže pžípadně šídlo a nejdříve si prut ve středu propíchněte.
Poté opatrně protlačte nůže skrz a jemně otvor rozšiřte rovnoměrně na obě strany od středu tak, abyste byli schopni do tohoto otvoru zasunout 4 osnovy vedle sebe.

Neřežte z prudka, spíše nechte nůž pomalu klouzat po vláknech tak, aby byl otvor poud možno co nejvíce ve středu a ose prutu.

Níže postupně na jednotlivých fotografijích:
Osnovy si srovnejte tak, aby kříž byl na středu osnov - pokud to bude třeba případn si ještě upravte otvory v prvních 4 osnovách.
Nyní si vezměte delší oplétací tenčí než osnovy prut (2-2,5mm), kterým zpevníme provlékaný kříž před tím, než začneme oplétat "standardním" opletkem.

Namočený prut ohněte tak, aby jedna část měla délku cca 50-60cm v příadě, že budeme plést japonsou vazbu - tedy opletek jedním prutem.
A navlékneme ho na osnovy s otvorem tak, že kratší část bude vespod.
Nyní delším (horním) prutem půjdeme pod následující čtveřici snov. Snažte se hned od počátku utahovat a dávat prut co nejtěsněji ke středu.
Nyní budeme plést kratším prutem nejdříve nad následující čtveřici a poté pod další čtveřici:
A takto nyní dál pleteme každým prutem "nad a pod" následující dvě osnovy, dokud neuděláme alespoň 4 řady.
Nyní ukončíme kratší oplétací prut tak, že ho zasuneme pod opletek ze spodní strany - tkzv. zatloukání....prut si nejdříve ohneme do ostrého úhlu pomocí kulatých klesší, sestříhneme do špičky a poté zasuneme.
Nyní si buď přidáme další pruty pro opletek naspř 2ma, 3mi, nebo můžeme plést jedním prutem japonskou vazbu "přes 2 pod jedno"

U japonské vazby vzhledem k malému počtu osnov hned od počátku pleteme přes jednotlivé osnovy. (tzn nezdvojujeme jako v předchozím návodu).

Z počátku hodně utahujte a přitlačujte opletek ke středu dna tak, aby nevznikaly nevzhledné mezery. Po pár řadách se již osnovy více či méně rovnoměrně oddělí a pletení bude snažší.

Podrobnější návod na pletení japonsou vazbou najdete v předchozích návodech.

Zde tedy už jen výsledek:
Pro představu že i tohoto jednoduchého dna, můžete vytvářet originální vzory ještě ukázka jak také dno s provlékaným křížem vypadá s výpletem řetízkovou vazbou:
Líbí se Vám ,ale nejste si jisti jak na to? :)

návod na řetízek najdete na tomto webu, tak jen pro připomenutí plete se dvěma trojicemi prutů - jedna klasickým opletkem třemi, druhá trojice je pak pletena obráceným opletkem třemi, díky čemuž vznikají šipky.

Více k postupu na toto dno na fotografiích níže: