stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

24) Diamantová vazba

Diamantová vazba je jednou z variant vlnkové vazby. Obvykle se plete ze dvou nestejně širokých materiálů
1ks širšího materiálu šéna, band
2pruty tenčího materiálu (kulatý pedig)

Při pletení vytváří vzhled kosočtverců - od toho je pak odvozen i onen diamant v názvu.

Je možné plést na sudém i lichém počtu osnov, ale vzhled vazby je pak lehce odlišný.


1) PLETENÍ SPIRÁLOVĚ - VÍCE ŘAD

Při spirálovém pletení si nejdříve na šikmo sestřihneme plochý materiál (v tomto případě band). Pokud místo plochého materiálu budete používat svazek několika prutů plochého pedigu, založte je postupně - obdobně jako v návodu č 19)
V případě, že pletete z bandu si nejdříve zkontrolujte, která strana je lícová a která rubová. Pásky (bandy) mají vždy jednu stranu více hladkou - ta je lícová. Pokud si nejste jisti zkuste pásek ohnout - rubová strana se mnohem více v ohnutí začne třepit.

Při pletení koše lícovou stranu dávejte na pohledovou stranu koše, což je obvykle strana vnější.
Nyní si založíme pruty pro spirálovou (nepřerušovanou) diamantovou vazbu.
A začneme plést. Bandem pleteme vždy před jednu za jednu osnovu (1/1) . Horním prutem pleteme pod band a poté spodním nad band tak, že se před ním překříží. Takto postupujeme stále dokola.

U poslední řady zastřihneme band v místě kde začíná mít na začátku výpletu plnou šířku a konec zastřihneme obdobně jako na začátku tak, abychom měli koš všude stejně vysoký - podrobněji viz fotografie níže.
2) SAMOSTATNÁ ŘADA

Pokud používáte řetízek jen jako jednu dekorační řadu pak band nesestříhávejte na šikmo - místo toho spojíme konec a začátek řady zasunutím za sebe - viz fotografie níže: