stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

26 ) vlnková vazba 2

Jedná se o další variantu vlnkové vazby - jiný typ najdete v návodu č 17)
Pro tento vzor potřebujete počet osnov dělitelný 4mi mínus 1 tedy například 39, 31 atd..

Můžete použít malé pletené dno s provlékaným křížem - to je ideální pro 31 osnov - ke všem osnovám dna kromě jedné dáme z obou stran osnovu výpletu (ideálně zdvojenou) a u jedné dáme jen jednu - tak dosáhneme požadovaného počtu 31 osnov - podrobný návod na toto dno najdete v návodu č. 18)

Dle potřeby si případně upleťte několik řad opletkem 3mi a pomocí něj si mírně zvedněte osnovy.
Vlnová vazba se plete jedním širokým a druhým tenkým materiálem - v tomto případě jde o oranžovou šénu a tmavě zelený pedig 2.25mm.

Horní stranu šény si na šikmo sestřihněte, abychom v koši neměli ostrý přechod.
Nyní si oba založíme.

Šénou se plete plátnová vazvb - přes jednu za jednu 1/1 - pedig pak zachytíme vždy za každou druhou osnovu a to střídavě nad šénou a pod šénou.
Toto je základní vzor, ten opakujeme stále dokola. Vlnková vazba nejlépe vynikne na velké ploše, je proto ideální když ji použijeme na celou stěnu koše.
K napojování - kulatý pedig napojujeme klasicky křížením na vnitřní straně koše, šénu napojujeme tak, že konec a začátek položíme přes délku cca 4 osnov. Pokud konec šén schováte pod osnovy, nebude napojení na pohled viditelné.
A ještě něco málo k tvarování. Pokud pleteme klasický opletek třemi, pak tvarujeme koš především ohýbáním osnov. to můžeme použít i při tomto výpoletu, nicméně dík tomu ,že jde o vazbu volnější můžeme použít také trochu jiná způsob a to utahování.

Já mám s utahováním u vlnkové vazby dobré zkušenosti - díky tomu se mi snadno daří udělat kulovitý tvar. Postup je jednoduchý - po upletení cca 1/4 řady levou rukou pevně chytnu horní část výpletu, zatím co pravou zatáhnu nejdříve za šénu a pak i za pedig - tahejte s mírou, stačí posunout obojí jen o pár milimetrů.

pozn- na ilustračním fotu níže není vidět levá ruka, držící koš - neb jsem jím držela fotoapatrát. :)

Pokud utahujete pravidelně a vyvíjníte přibliždě stejný tah, začne se vám koš krásně pravidelně zakulacovat.

!! pozor nikdy neutahujte těsně za místem, kde jste napojovali, mohli byste si tak šénu, nebo pedig vytrhnout.
Utahování může způsobit, že se vám řada posune po osnovách směrem na horu a vznikla by tak nechtěná mezera - proto také nezapomínejte pravidelně řady stlačovat směrem dolů - jednou rukou si chytněte několik osnov, zatímco druhou rukou stlačujete jemně výplet směrem dolů.