stránky o mém košíkaření a jiných závislostech

 

27) základní točená zavírka a zámeček

Tohle je asi jedna z úplně nejzákladnějších zavírek. Správně by měla být někde v úvodních návodech a po pravdě nevím, proč mne napadlo ji nafotit až teď. :) Tohle je zavírka se kterou se pravděpodobně setkáte jako první a je velice jednoduchá a přitom, je li správně udělaná je velice dekorativní.

Tuto zavírku můžete plést bz jednoduchých i zdvojených osnov - z jednoduchých ale nepůsobí nijak dekorativně a proto vřele doporučuji dělat ji z osnov zdvojených.

Aby se zavírka povedla hlídejte si, aby se vám neprohazovaly pruty ve zdvojených osnovách - aby ten z prutů, který má jít horem či venkem šel skutečně tudy, kudy má jít. Začátečníci si toto často nehlídají - zavírka je pak funkční stejně ale není tak pěkná, protože finální "copánek" není všude identický a je tak říkajíc neučesaný.

plete se takto


1) řada za jedno a ven
2) řada nad dvě a dovnitř


To je úplný základ a zavírku je možno ukončit a nebo přidat ještě třetí řadu, které se říká zámeček

3) nad dvě a dolů.

No a nyní si to ukážeme na fotografiích.

Tak že první řada - za jedno a ven:
Takto pleteme dokola až nám zbude poslední osnova.
Poslední osnovu zapleteme takto a ukončíme tak první řadu.
Nyní upleteme druhou řadu - "přes dvě a dovnitř"
Takto pleteme, dokud nám nezbudou poslední 2 osnovy na vnější straně koše.

Já osobně doporučuji povysunout si první dvě osnovy - lépe pak uvidíte kam, ty poslední dva pruty patří.
A utáhneme
Nyní už můžeme skončit a pruty vevnitř ostříhat. Případně uděláme ještě 3tí řadu, které se říká zámeček.

Zámeček někdy začástečníky trochu mate, protože pruty kterými jsme nepletly i ty zapletené směřují stejným směrem a tak se v tom trochu můžete ztratit.

Ale nebojte, není to zase tak těžké. :)

Pokud vám to tvar koše a osnovy dovolí, vytáhněte si všechny osnovy nad horní hranu - zapletené pruty budeme nechávat uvnitř koše a tak lépe poznáte ty nezapletené, které budou nahoře od těch již zapletených, které budou uvnitř koše.
Zámeřek pleteme nad 2 a dolů.

Osnovu kterou pleteme spíše jakoby přikládáme k okraji koše na plocho. Nesnažte se ho tahat příliš kolmo dolů.
Také se vždy snažte prsty osnovu, kterou pleteme přitlačit těsně k okraji koše.

!! utahování taháním za konce u zámečku nefunguje - naopak byste si tak osnovy odtáhli od okraje, tak že neutahujte ale pečlivě klaďte jednu osnovu za druhou k hraně koše.
Nevýhodou někdy bývají příliš dlouhé osnovy, které jednak umožňují to, že si můžete splést již zapletené osnovy s těmi nezapletenými a druhak zvláště u malých průměrů košů mohou způsobovat "odtlačování" osnovy od hrany koše.

1) Osnovy si proto můžete před pletením poslední řady zastřihnout na cca 7 cm aby se vám zámeček lépe pletl a po upletení celé řady dostřihnout vše na "začišťovací délku".2) Další variantou je, že po zapletení každé jednotlivé osnovy ji rovnou zastřihneme na konečnou "začišťovací délku". Při tomto způsobu si musíte hlídat, že při stříhání nezapomenete držet již upletenou část řady, aby se vám celý zámeček omylem "neodemkl"

Z toho důvodu preferuji spíše variantu 1 - tedy nejdříve vše uplést a pak vše ostříhat, ale třeba vám bude vyhovovat více druhá varianta.

No a nyní už tedy k samotnému postupu pletení zámečku... pro připomenutí je to nad 2 a dolů:
Dokud nám nezbudou poslední dvě osnovy.
U zámečku raději nepoužívejte vystrčení prvních dvou osnov!

Poslední 2 osnovy zapleteme takto:
Hotovo, nyní stačí už jen ostříhat.